A baseball (a projectile) is launched from a height of 2 meters above the ground
ID: 1881349 • Letter: A
Question
A baseball (a projectile) is launched from a height of 2 meters above the ground at a speed of 34 m/s at an angle of 22 degrees above the horizontal. The ball is directly hit a fielder who will catch the ball and the fielder is initially 91 meters from point where the baseball is hit (home plate). If his reaction time is 0.40 seconds (time before he starts to move), what is the minimum speed he much run, in m/s, such that he catches the ball 2 meters above the ground (same height as it was hit)?
Explanation / Answer
here,
intial speed of ball , u1 = 34 m/s
theta = 22 degree
as the fielder catches the ball at the same height,
the horizontal range of ball , x1 = u^2 * sin(2*theta)/g
x1 = 34^2 * sin(2*22)/9.81 m
x1 = 81.9 m
the time of flight , t1 = 2 * u * sin(theta)/g
t1 = 2 * 34 * sin(22)/9.81 s
t1 = 2.5966 s
for the fielder
let the speed be v
horizontal distance travelled = v * ( t1 - reaction time)
( 91 - 81.9) = v * ( 2.5966 - 0.4)
v = 4.14 m/s
the speed of fielder is 4.14 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.