Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A baseball (m = 149 g) approaches a bat horizontally at a speed of 42.0 m/s (94

ID: 2009267 • Letter: A

Question

A baseball (m = 149 g) approaches a bat horizontally at a speed of 42.0 m/s (94 mi/h) and is hit straight back at a speed of 45.8 m/s (102 mi/h). If the ball is in contact with the bat for a time of 1.10 ms, what is the average force exerted on the ball by the bat? Neglect the weight of the ball, since it is so much less than the force of the bat. Choose the direction of the incoming ball as the positive direction.
______ N

I need the correct answer and to be shown how to work this problem. please be absolutely sure that you have the correct answer! i only have one try for this problem
thank you

Explanation / Answer

Given mass of ball m = 149 g = 0.149 kg initial velocity of the ball u = 42 m/s velocity of the ball after hit by the bat v = -45.8 m/s ball is in contact with the bat for a time of 1.10 ms        average force exerted on the ball by the bat                  F = m ( v - u ) / t                         = m ( -45.8 - 42 ) / 1.10*10-3                       = - 0.149 * 87.8 / 0.0011                       = -11892 negative sign represents direction of force
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote