A baseball (m = 149 g) approaches a bat horizontally at a speed of40.2 m/s (90 m
ID: 1664529 • Letter: A
Question
A baseball (m = 149 g) approaches a bat horizontally at a speed of40.2 m/s (90 mph) and is hit straight back at a speed of 45.6 m/s(102 mph). If the ball is in contact with the bat for a time of1.10 ms, what is the average force exerted on the ball by the bat?Neglect the weight of the ball, since it is so much less than theforce of the bat. Choose the direction of the incoming ball as thepositive direction. (NOTE: I used to be a high school baseballcoach, and one fundamental that I stressed to my players wasfollowing through with their swings. A follow-through allows thebat to spend more time in contact with the ball. Plug in a highervalue for contact time than the one listed, and see why followingthrough is important!)a. -11 600 N
b. -9820 N
c. -5420 N
d. -10 800 N
e. -6180 N
Explanation / Answer
Initialvelocity u = 40.2 m/s Finalspeed v = - 45.6 m/s (-ve sign for reversed direction) mass ofball m = 149 g = 0.149 kg time ofcontact t = 1.10ms = 1.10* 10-3 s According to second law of motion force = timerate of change of momentum = p/ t = (m* v - m * u) /t (p = m* v) = 0.149* ( - 45.6 - 40.2) / 1.10 * 10-3 = -1.16 * 104 N = -11600 NRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.