Hi, I need the answer to the following questions PROBLEM 1 PROBLEM 2 In a partic
ID: 1881382 • Letter: H
Question
Hi, I need the answer to the following questions
PROBLEM 1
PROBLEM 2
In a particular Cartesian coordinate system, a particle has coordinates
x(t) = 2sin(3t) + C, y = 0, z = 0,
where t is in seconds, x is in meters, and C is a constant to be determined by the data. At t = 0 the particle was at x = 1 m.
Part (a) Find the value of constant C, in meters. Numeric : A numeric value is expected and not an expression. C =
__________________________________________
Part (b) Find the instantaneous velocity, in meters per second, at t = 1.1 s. Numeric : A numeric value is expected and not an expression.vx(t1) = __________________________________________
Part (c) Find the instantaneous velocity, in meters per second, at t = 2.5 s. Numeric : A numeric value is expected and not an expression. v x(t2) = __________________________________________
Part (d) Find the instantaneous velocity, in meters per second, at t = 2.7 s. Numeric : A numeric value is expected and not an expression. v x(t3) = __________________________________________
Part (e) Find the instantaneous acceleration, in meters per square second, at t = 1.1 s. Numeric : A numeric value is expected and not an expression. a x(t1) = __________________________________________
Part (f) Find the instantaneous acceleration, in meters per square second, at t = 2.5 s. Numeric : A numeric value is expected and not an expression. a x(t2) = __________________________________________
Part (g) Find the instantaneous acceleration, in meters per square second, at t = 2.7 s. Numeric : A numeric value is expected and not an expression. a x(t3) = __________________________________________
Explanation / Answer
(a)
x(t) = 2sin(3t) + C
at t = 0 , x =1 put in above equation
1 = 0 + C
C = 1
(b)
instantaneous velocity v(t) = dx(t)/dt
x(t) = 2*sin(3t)
v(t) = d(2*sin(3t)) / dt
v(t) = 6cos(3t)
at t = 1.1 s
v(t) = 6*cos(3*1.1) = 6*cos(3.3) here angle is in radian.
v(t) = -5.92 m/s
(c)
at t = 2.5 s
v(t) = 6*cos(3*2.5) = 6*cos(7.5)
v(t) = 2.07 m/s
(d)
at t = 2.7 s
v(t) =6*cos(3*2.7) = 6*cos(8.1)
v(t) = -1.46 m/s
(e)
instantaneous acceleration , a(t) = dv(t)/dt = -18*sin(3t)
at t = 1.1 s
a(t)= -18*sin(3*1.1)
a(t) = 2.83 m/s3
(f)
at t =2.5 s
a(t ) = -18*sin(3*2.5)
a(t) = - 16.88 m/s2
(g)
a(t) = -18*sin(3*2.7)
a(t) = - 17.45 m/s2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.