10. -1 points SerPSE9 25.P.009 A particle having charge q = +1.60 C and mass m =
ID: 1881474 • Letter: 1
Question
10. -1 points SerPSE9 25.P.009 A particle having charge q = +1.60 C and mass m = 0.010 0 kg is connected to a string that is L = 1.00 m long and tied to the pivot point P in the figure below. The particle, string, and pivot point all lie on a frictionless, horizontal table. The particle is released from rest when the string makes an angle -60.0 with a uniform electric field of magnitude E = 330 V/m. Determine the speed of the particle when the string is parallel to the electric field My m/s Top viewExplanation / Answer
Given,
q = 1.6 uC ; m = 0.01 kg ; L = 1 m ; theta = 60 deg ; E = 330 V/m
let v be the speed.
The potential at the charge's position is:
V = E d = E L cos(theta)
using conservation of energy
1/2 m v^2 = q E L - q E L cos(theta)
v = sqrt [2 q E L (1 - cos(theta)]/m
v = sqrt {2 x 1.6 x 10^-6 x 300 x 1 [1 - cos(60)]/0.01} = 0.219 m/s
Hence, v = 0.219 m/s (= 0.22 m/s aprox)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.