10) Consider the system shown in the figure (Figure 1). Block A weighs 40.6 N an
ID: 1881504 • Letter: 1
Question
10) Consider the system shown in the figure (Figure 1). Block A weighs 40.6 N and block B weighs 24.8 N . Once block B is set into downward motion, it descends at a constant speed.
Constents Part A Consider the system shown in the figure (Figure 1). Block A weighs 40.6 N and block B weighs 24.8 N. Once block B is set into downward motion, it descends at a constant speed. Calculate the coefficient of kinetic friction between block A and the tabletop. - 10.54 Submit Figure 1 of 1 X Incorrect; Try Again; 5 attempts remaining Part B A cat, also of weight 40.6 N , falls asleep on top of block A. tf block B is now set into downward motion, what is its acceleration magnitude? m/sExplanation / Answer
Part A -
As the block B moves at constant speed,
Therefore,
Wb = ukWa
where Wb and Wa are the weights
uk = Wb / Wa
uk = 24.8 / 40.6
uk = 0.6108
Part B -
with cat sitting on block A,
net force, F = 24.8 - 0.6108*81.2 (2 * 40.6 = 81.2)
F = -24.796 N
Now,
a = F/m
a = -24.796 / 80.2 / 9.8 + 24.8/9.8
a = -2.314 m/s2
magnitude, a = 2.314 m/s2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.