What is the gauge pressure at a depth of 60.9 below the surface of a pool of mer
ID: 1881612 • Letter: W
Question
What is the gauge pressure at a depth of 60.9 below the surface of a pool of mercury? The mass density of mercury is 13600 kg/m3. Use the value 9.8 m/s2 for the acceleration of gravity. What is the gauge pressure at a depth of 60.9 below the surface of a pool of mercury? The mass density of mercury is 13600 kg/m3. Use the value 9.8 m/s2 for the acceleration of gravity. What is the gauge pressure at a depth of 60.9 below the surface of a pool of mercury? The mass density of mercury is 13600 kg/m3. Use the value 9.8 m/s2 for the acceleration of gravity.Explanation / Answer
Gauge pressure = P = pgh
where
p = density of fluid = 13600 kg/m3
g = 9.8 m/s2
h = 60.9 m
Then
P = pgh = 13600*9.8*60.9 = 8116752 Pa
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.