3. A ball thrown is thrown at an angle of 35.0 above the horizontal at 120 m/s f
ID: 1882231 • Letter: 3
Question
3. A ball thrown is thrown at an angle of 35.0 above the horizontal at 120 m/s from the top of a 18.0 m high cliff. How far from the base of the cliff does the ball hit the ground? A cannon fires cannonballs from the top of a castle wall. The first cannonball is fired at a speed of 60.0 m/s and at an angle of 22.5 above the horizontal. A second cannonball that was accidentally dropped hits the moat below in 1.15 s. How far from the castle wall does the fired (first) cannonball hit the ground? 4.Explanation / Answer
here,
3)
theta = 35 degree
speed , u = 12 m/s
h0 = - 18 m
let the time taken for the ball in air be t
h0 = u * sin(theta) * t -0.5 * g * t^2
- 18 = 12 * sin(35) * t -0.5 * 9.81 * t^2
solving for t
t = 2.74 s
the horizontal distance , x = u * cos(theta) * t
x = 12 * cos(35) * 2.74 m
x = 26.9 m
4)
time taken by the dropped ball , t1 = 1.15 s
the height of castle wall , h = 0 + 0.5 * g * t1^2
h = 0 + 0.5 * 9.81 * 1.15^2 m
h = 6.49 m
for the Cannon ball
let the time taken be t2
- h = u * sin(theta) * t2 - 0.5 * g * t2^2
- 6.49 = 60 * sin(22.5) * t2 - 0.5 * 9.81 * t2^2
solving for t2
t2 = 1.71 s
the horizontal distance , x = u * cos(theta) * t2
x = 60 * cos(22.5) *
x = 60 * cos(22.5) * 1.71 m
x = 94.8 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.