Find Pe magnitude of he valocity of the canoe reladive to the river A canos has
ID: 1882436 • Letter: F
Question
Find Pe magnitude of he valocity of the canoe reladive to the river A canos has a veincity of 0 540 m s southeast rel alive to the arth The canoe is on a nver that is fowing 045o m/s east Express your answer in meters per sacond View Avalable Hnts 0,368 m/s Previous Answers Correct Significant Figures Feedback: Your answer0356 m/s was ether rounded diferently ar u required for this part Part 8 Figure Find the divection of the velocity of the cane relative to the dver Express your answer as an angle measured south of west Visw Available Hins degrees south of wesi 45° SubmtExplanation / Answer
Given,
vc = 0.54 m/s ; SE ;
vr = 0.45 m/s
a)vcr = vc - vr
vcr-x = 0.54 cos315 + 0.45 x cos180 = -0.068
vcr-y = 0.54 sin315 + 0.45 x sin180 = -0.382
vcr = -0.068 i - 0.382 j
vcr = sqrt (-0.068^2 + -0.382^2) = 0.388 m/s
Hence, vcr = 0.388 m/s
theta = tan^-1(-0.382/0.068) = 79.91 deg
Hence, theta = 79.91 deg (= 80 deg aprox)
(if u take an approximated value to two decimal places, theta = tan^-1(-0.38/0.06) = 81.03 deg)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.