Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Alternative Exercise 5.138 6 of 6 A 2.45x104-kg rocket blasts off vertically fro

ID: 1882611 • Letter: A

Question

Alternative Exercise 5.138 6 of 6 A 2.45x104-kg rocket blasts off vertically from the earth's surface with a constant acceleration. During the motion considered in the problem, assume that g remains constant. Inside the rocket, a 14.4-N instrument hangs from a wir that can support a maximum tension of 30.6 N Part A Find the minimum time for this rocket to reach the sound barrier (330 m/s) without breaking the inside wire. Submit Request Answer Part B Find the maximum vertical thrust of the rocket engines under these conditions. Submit Request Answer Part How far is the rocket above the earth's surface when it breaks the sound barrier? Im Submit Request Answer

Explanation / Answer

here,

weight of instrument , W = 14.4 N

mass ,m = W/g = 1.47 kg

the maximum accelration , a = maximum tension /m

a = 30.6/1.47 m/s = 20.8 m/s^2

a)

let the minimum time be t

v = 330 m/s

0 + a * t = 330

0 + 20.8 * t = 330

solving for t

t = 15.9 s

the minimum time taken is 15.9 s

b)

the maximum vertical thrust , F = mass of rocket * a

F = 2.45 * 10^4 * 20.8 N

F = 5.1 * 10^5 N

c)

the distance travelled by the rocket , s = 0 + 0.5 * a * t^2

s = 0 + 0.5 * 20.8 * 15.9^2 m

s = 2629.2 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote