An air puck of mass 0.580 kg is tied to a string and allowed to revolve in a cir
ID: 1882806 • Letter: A
Question
An air puck of mass 0.580 kg is tied to a string and allowed to revolve in a circle of radius 1.13 m on a frictionless horizontal table. The other end of the string passes through a hole in the center of the table, and a mass of 1.05 kg is tied to it as seen in the figure The suspended mass remains in equilibrium while the puck on the tabletop revolves. What is the tension in the string? Tries 0/12 What is the magnitude of the force which causes the centripetal acceleration of the puck? Tries 0/12 What is the speed of the puck? Tries 0/12Explanation / Answer
A)
Tension, T = m2 g = 1.05 x 9.8 = 10.29 N
B)
Force, F = m2 g = 10.29 N
C)
Velocity, v = sqrt((m2/m1) gR) = sqrt((1.05/0.58) x 9.8 x 1.13) = 4.48 m/s
commemt in case any doubt please rate my answer....
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.