11. -2 points SerPSE9 29 P051 MI FB My Notes Ask Your To A rectangular coil cons
ID: 1883656 • Letter: 1
Question
11. -2 points SerPSE9 29 P051 MI FB My Notes Ask Your To A rectangular coil consists of N (figure). 170 closely wrapped turns and has dimensions a-0.400 m and b 0.300 m. The coil is hinged along the y axis, and its plane makes an angle 0-30.0 with the x axis (a) What is the magnitude of the torque exerted on the coil by a uniform magnetic field D-0.590 T directed in the positive x direction when the current isi - 1.20 A in the direction shown? N·m (b) If you are looking downward from the positive y direction, what is the expected direction of rotation of the coil? O counterclockwise Need Help? L-Read-L Master ItExplanation / Answer
Solution)
We know, Torque through a rectangular coil= NIAB sin(theta)
Here, Number of turns, N=170
Area=0.4*0.3=0.12m^2
Theta=30 degrees
B=0.59T
I=1.2A
So, Torque=170*1.2*0.12*0.59*sin(30)
Torque=12.24 N-m (Ans)
=====
B) Direction will be counter clockwise.
====
Good luck!:)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.