SpaceX launches a rocket m = 1 X 10^5 kg. b) Ignoring gravity, estimate the time
ID: 1884878 • Letter: S
Question
SpaceX launches a rocket m = 1 X 10^5 kg.
b) Ignoring gravity, estimate the time it will it take to travel 50 miles (vertically up) to reach the upper atmosphere? Tip: after solving the equation of motion to get position as a function of time, you might want to plot the mass as a function of time and the position as a function of time. How much fuel is burnt to reach the upper atmosphere?
c) Now including the effect of gravity, how long will it take to travel 50 miles vertically up to reach the upper atmosphere? How much fuel is burnt to reach this height?
Ver = 2000m/sExplanation / Answer
spaceX launches rocekt
mo = 10^5 kg
a. Vex = 2000 m/s
m' = 12,000 kg/s
h = 300 mil = 482.803 km
delV = 8000 m/s
fuel mass = m
now from rocket equation
dV = Vex*ln(1 + m/mo)
m = 53.59815*10^5 kg = mass of fuel
b. ignoring gravity
dv/dt = Vex*m'/(mo + m) = 24000000/(10^5 + m(t))
also
m(t) = m - m'(t) = 53.59815*10^5 - 12000*t
dv = -2000*dt/(t - 454.98458)
integrating
8000 = -2000*ln(t/454.98 - 1)
t = 463.317916 s
c. if we include effect of gravity
dh = [2000*ln(1 + 53.5981 - 0.12t) - gt]dt
integrating
80467.2 = 2000*(( t - 454.984166)*ln(54.5981 - 0.12t) + 1819.936249 + 0.12t)
t = 462.855 s
fuel burnt = m'*t = 5554261.2 kg = 55.542612 kg ( more than fuel on board)
d. to use air drag
the equation becomes
dv/dt = 2000*(-0.12)/(1 + 53.5981 - 0.12t) - g - c(y)v^2/m(t)
c(y) = 0.25*030^2*exp(-y/10,000) = 225*exp(-y/10,000)
dv/dt = 2000*(-0.12)/(1 + 53.5981 - 0.12t) - g - 225*exp(-y/10,000)v^2/m(t)
the above equation can be used to find y as a function of t
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.