Tarzan, who weighs 795 N, swings from a cliff at the end of a 20.1 m vine that h
ID: 1884921 • Letter: T
Question
Tarzan, who weighs 795 N, swings from a cliff at the end of a 20.1 m vine that hangs from a high tree limb and initially makes an angle of 20.8° with the vertical. Assume that an x axis points horizontally away from the cliff edge and a y axis extends upward. Immediately after Tarzan steps off the cliff, the tension in the vine is 743 N.
Just then, what are:
(a) the force from the vine on Tarzan in unit-vector notation, and (b) the net force acting on Tarzan in unit-vector notation?
What are:
(c) the magnitude and (d) the direction (measured counterclockwise from the positive x-axis) of the net force acting on Tarzan?
What are:
(e) the magnitude and (f) the direction of Tarzan's acceleration just then?
Explanation / Answer
A)
T= 743* ( sin 20.8i + cos 20.8j)= 263.84i + 694.575j
=======
b)
Net force
F= T+W= 263.84i + 694.575j -795j
F= 263.84i -100.424j
=======
C)
Magnitude
F= 282.3 N
======
D)
Angle= 360- arctan (100.42/263.84)= 339.16 ccw from +x axis
=====
E)
a= F/m = 282/(795/9.8)= 3.476 m/s^2
=======
F)
Same as (d)
=====
Commemt in case any doubt.. good luck
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.