Homework 3 Problem 2.127 8 of 10 > The hot-air balloon contains air having a tem
ID: 1885418 • Letter: H
Question
Homework 3 Problem 2.127 8 of 10 > The hot-air balloon contains air having a temperature of 180 F while the surrounding air has a temperature of 60°F The densities of air at 180 F and 60 F are 0.00193 slug/ft3 and 0.00237 slug/ft3, respectively. The volume of air the balloon contains is 140(103) ft The empty weight of the balloon is 200 lb .(Figure 1) Part A Determine the maximum weight of the load the balloon can lift Express your answer to three significant figures and include the appropriate units Figure 1 of 1 Submit Previous Answers Request Answer Incorrect; Try Again; 4 attempts remaining Provide Feedback Next >Explanation / Answer
Buoyancy force equation, F = Vg is used to solve this
Where F is the Buoyancy force,
is the density difference,
V is the displaced volume of air = volume of air inside the baloon
And
g is the gravitational constant (equal to 32.2 feet per second per second)
Given volume of air = 140(10)3 ft3
Density = (0.00237 - 0.00193) slug/ft. = .00044 slug/ft.
Using Newton's third law; the maximum weight it could carry equals to the lifting force of the balloon.
Fmax=Vg
= 0.00044 slug/ft. x 140(10)3 ft3 x 32 ft./sec2
=1971.2 lbs
Weight of empty ballon = 200 lbs
SO extra weight it can carry= 1971.2 – 200
=1771.2 lb
=1771 lb (approx.)
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.