Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Over a time interval of 1.99 years, the velocity of a planet orbiting a distant

ID: 1885767 • Letter: O

Question

Over a time interval of 1.99 years, the velocity of a planet orbiting a distant start reverses direction, changing from +20.0 km/s to -18.2 km/s. Find the following values, including the correct algebraic sign with your answers to convey the directions of the velocity and the acceleration. Over a time interval of 1.99 years, the velocity of a planet orbiting a distant start reverses direction, changing from +20.0 km/s to -18.2 km/s. Find the following values, including the correct algebraic sign with your answers to convey the directions of the velocity and the acceleration. hrome File Edit View History People Window Help ×VG!1.99 years to seconds-Googl x (Goer A Time interval or 2.16 e X C Secure Ihttps/www.webassign.net/web/iStudentJAssignment-Re 19598145 LD Section 2.2 0/1 points 1 Previous Answers CU102 P016 Over a time interval of 1.99 years, the velocity of a planet reverses direction, chang sign with your answers to convey the directions of the velocity and the acceleration et orbiting a distant star reverses dinection, changing from +20.0 km/s to-18.2 km/s. Find the following values, Incude the correct algebraie (a) the total change in the planet's velocity X m/s (b) its average acceleration during this interval X m/s2 Additional Materials Section 2.3 Submit Answer Save Progress Practice Another Version 1 points CJ10 2 P056 A golf ball is dropped from rest from a height of 9.40 m. It hits the pavement, then bounces back up, rising just 5.90 m before falling back down apain A boy then catches the ball when R 1.30m the navement. Ignoring air resistance, calculate the total amount of time that the ball is in the air, from drop to catch.

Explanation / Answer

given vi = 20 km/s

vf = -18.2 km/s

time taken = 1.99 years

a) change in planet velocity = vf - vi

= (-18.2 - 20) = -38.2 km/s

= -38.2 x 1000 m/s

= -38200 m/s

b) avg acceleration a = change in velocity / time taken

here a = -38200 m/s

time taken = 1.99 years = 1.99 x (365 x 24 x60 x60 ) sec

t = 62756640 s

so

a = (-38200)/62756640 = 0.00061 m/s2

answer

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote