Aaron was challenged to kick a soccer ball off of the flat roof of the Science B
ID: 1885935 • Letter: A
Question
Aaron was challenged to kick a soccer ball off of the flat roof of the Science Building and into a trashcan 12.3 m away from the edge of the building. The Science Building is 11.3 m tall. Since this is unsafe, Aaron suggested that he works it out on paper instead. Assuming the ball is kicked off the building with only a horizontal velocity, how fast would the ball need to leave the top of the building to land in the trash can? Aaron was challenged to kick a soccer ball off of the flat roof of the Science Building and into a trashcan 12.3 m away from the edge of the building. The Science Building is 11.3 m tall. Since this is unsafe, Aaron suggested that he works it out on paper instead. Assuming the ball is kicked off the building with only a horizontal velocity, how fast would the ball need to leave the top of the building to land in the trash can?Explanation / Answer
here,
let the time taken be t
11.3 = 0 + 0.5 * g * t^2
11.3 = 0 + 0.5 * 9.81 * t^2
solving for t
t = 1.52 s
the horizontal velocity of ball , vx = 12.3 /t
vx = 12.3 /1.52 m/s
vx = 8.1 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.