An airplane, flying horizontally at an altitude of 1 mile, passes directly over
ID: 1889339 • Letter: A
Question
An airplane, flying horizontally at an altitude of 1 mile, passes directly over an observer. If the constant speed of the airplane is 480 miles per hour, how fast is its distance from the observer increasing 15 seconds later? Hint: Note that in 15 seconds ( 1/4 . 1/60 = 1.240 hour), hour , the airplane goes 2 miles. 15 seconds after the airplane has passed over, the distance from the observer is increasing at a rate of miles per hour. Round the final answer to the nearest integer as needed. Round all intermediate values to the nearest thousandth as needed.)Explanation / Answer
draw a right triangle:
base = x = 2 miles (changing)
height = h = 1 mile (constant)
hypotenuse = d = sqrt5 miles (changing)
equation:
x^2 + 1^2 = d^2
differentiate:
2x (dx/dt) + 0 = 2d (dd/dt)
plug and solve:
2(2)(480) = 2(sqrt5)(dd/dt)
960 = sqrt(5)dd/dt
dd/dt = 960/sqrt5 miles/hr
bol
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.