On a frictionless table, a glob of clay of mass 0.400 kg strikes a bar of mass 0
ID: 1893968 • Letter: O
Question
On a frictionless table, a glob of clay of mass 0.400 kg strikes a bar of mass 0.540 kg perpendicularly at a point 0.170 m from the center of the bar and sticks to it. a) If the bar is 0.660 m long and the clay is moving at 7.800 m/s before striking the bar, what is the final speed of the center of mass?' b) At what angular speed does the bar/clay system rotate about its center of mass after the impact (in rad/s)?Explanation / Answer
a)
Linear momentum conservation :
V= final linear velocity of COM of the system.
mv = (m+M)V
V = mv/(m+M) = 3.32 m/s...ans
b)
Angular momentum conservation :
mv*r = I.
r= 0.17
New COM is
x= m*0.17/(M+m) = 0.0723 m above the bar centre.
I = ML^2/12 + Mx^2 + m(0.17-x) = 0.0615
= mv*r/I = 8.623 rad/s....ans
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.