Two metal disks, one with radius = 2.47cm and mass = 0.850kg and the other with
ID: 1894007 • Letter: T
Question
Two metal disks, one with radius = 2.47cm and mass = 0.850kg and the other with radius = 5.00cm and mass = 1.58kg , are welded together and mounted on a frictionless axis through their common center. .A)What is the total moment of inertia of the two disks?
B)A light string is wrapped around the edge of the smaller disk, and a 1.50-kg block, suspended from the free end of the string. If the block is released from rest at a distance of 1.98m above the floor, what is its speed just before it strikes the floor?
C)Repeat the calculation of part B, this time with the string wrapped around the edge of the larger disk.
Explanation / Answer
A) Moment inertia of a disk I=1/2 m R2
so Itotal=0.5*0.85*0.02472+0.5*1.58*0.052=0.0516
B) We'll use energy
Initially only potential energy E=mgh=1.5*1.98*9.81=29.14 J
Finally only kinetic energy E= 1/2 mv2 + 1/2 I 2
=v/r where r is where the rope is attached
E=0.5 * 1.5*v2+0.5*0.0516*v2/0.02472
Setting the two energies equal we find v=0.823 m/s
C) only difference is that the r is now 0.05 so final energy is now
E=0.5 * 1.5*v2+0.5*0.0516*v2/0.052
Setting this equal to the initial energy and solving for v, v=1.62 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.