Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A particle moves in a plane with a constant radial velocity rhat = 4 m/s. The an

ID: 1894520 • Letter: A

Question

A particle moves in a plane with a constant radial velocity rhat = 4 m/s. The angular velocity is constant and has magnitude ?hat = 2 rad/s. When the particle is 3 m from the origin, find the magnitude of the acceleration. I already found the magnitude of the velocity to be ?(52) m/s and I know this to be correct. Now, I am just not sure how to use the information I have been given to find the acceleration (nor why there is acceleration when the two velocity vectors are constant...?) Please don't just give me an equation, tell me why that equation is/how you derived it.

Explanation / Answer

there is an acceleration here because of the circular motion that is present simultaneously along with the radial velocity the acceleration is radial in nature and is equal to v^2/r where v is the tangential velocity = w^2*r w being the angular velocity r being the radius now for the question above the answer is = 2^2*3 = 12 m/s^2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote