A laser produces light that is polarized in the vertical direction. The light tr
ID: 1895609 • Letter: A
Question
A laser produces light that is polarized in the vertical direction. The light travels in the positive y-direction and passes through two polarizers, which have polarizing angles of 35° and 55° from the vertical, as shown in the figure. The laser beam is collimated (neither converging nor expanding), has a circular cross section with a diameter of 1.35 mm, and has an average power of 26 mW at point A. At point C, what are the magnitudes of the electric and magnetic fields, and what is the intensity of the laser light?E =
B =
I0 =
Explanation / Answer
I0 = P/(R2) = 26e-3/(3.14*0.675e-3*0.675e-3) = 1.81734 * 10^4 W/m2
IC = I0 cos2(35) cos2(55-35)
IC = (1.81734e4)*(0.6710101)*(0.8830222)
IC = 1.0768 * 10^4 W/m2
E = (2Ic) = (2*1.0768e4*4*3.14e-7*3e8) = 2.85 * 10^3 V/m
B = (2I/c) = (2*1.0768e4*4*3.14e-7/(3e8)) = 9.50 * 10^-6 T
------------------------------------------------------------------
Answers:
E = 2.85 * 10^3 V/m
B = 9.50 * 10^-6 T
IC = 1.08 * 10^4 W/m2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.