A laser beam is incident at an angle of 36.0° to the vertical onto a solution of
ID: 1757470 • Letter: A
Question
A laser beam is incident at an angle of 36.0° to the vertical onto a solution of cornsyrup in water. (a) If the beam is refracted to 23.44° to the vertical, what is the index ofrefraction of the syrup solution?1
(b) Suppose the light is red, with wavelength 632.8 nm in a vacuum.Find its wavelength.
2 nm
(c) What is its frequency?
3 Hz
(d) What is its speed in the solution?
4 m/s (a) If the beam is refracted to 23.44° to the vertical, what is the index ofrefraction of the syrup solution?
1
(b) Suppose the light is red, with wavelength 632.8 nm in a vacuum.Find its wavelength.
2 nm
(c) What is its frequency?
3 Hz
(d) What is its speed in the solution?
4 m/s
Explanation / Answer
from snell's law sin i / sin r = n the index of refraction of the syrup solution is n= sin 36 / sin 23.44 = 1.477(b) wavelength of red in vacuum = 632.8nm wavelength.in solution ' = / n = 428.4 nm (c) frequency f = c / = ( 3 * 10 ^ 8 m /s ) / ( 632.8 * 10 ^ -9 m ) = 0.474 * 10 ^ 15 Hz = 4.74 * 10 ^ 14 Hz
(d) speed in the solution v = c / n = 2.03 * 10 ^ 8 m / s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.