A laser beam is incident at an angle of 38.0° to the vertical onto a solution of
ID: 1727521 • Letter: A
Question
A laser beam is incident at an angle of 38.0° to the vertical onto a solution of cornsyrup in water.(a) If the beam is refracted to 24.64° to the vertical, what is the index ofrefraction of the syrup solution?
1
(b) Suppose the light is red, with wavelength 632.8 nm in a vacuum.Find its wavelength.
2 nm
(c) What is its frequency?
3 Hz
(d) What is its speed in the solution?
4 m/s A laser beam is incident at an angle of 38.0° to the vertical onto a solution of cornsyrup in water.
(a) If the beam is refracted to 24.64° to the vertical, what is the index ofrefraction of the syrup solution?
1
(b) Suppose the light is red, with wavelength 632.8 nm in a vacuum.Find its wavelength.
2 nm
(c) What is its frequency?
3 Hz
(d) What is its speed in the solution?
4 m/s
Explanation / Answer
a. Snell's lawis sin i /sin r = refractive index(n) n = sin38.0 / sin 24.64 = 1.477 b. wavelength inmedium = wavelength in vacuum /n medium = 632.8nm /1.477 = 428.44 nm c. Frequency f = c/ = 3 * 108/ 632.8 *10-9 = 4.74* 1014 Hz d. speed v = c/ n = 3.0 * 108 /1.477 = 2.03 *108 m/sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.