A large wooden turntable in the shape of a flat uniform disk has a radius of 2.0
ID: 1376775 • Letter: A
Question
A large wooden turntable in the shape of a flat uniform disk has a radius of 2.00 m and a total mass of 140kg. The turntable is initially rotating at 3.00rad/s about a vertical axis through its center. Suddenly, a 80.0-kg parachutist makes a soft landing on the turntable at a point near the outer edge. Find the angular speed of the turntable after the parachutist lands. (Assume that you can treat the parachutist as a particle.) w2=1.40 rad/s Correct Part B Compute the kinetic energy of the system before the parachutist lands. K1= J Incorrect; Try Again; 4 attempts remaining Part C Compute the kinetic energy of the system after the parachutist lands. K2= JExplanation / Answer
A) initial moment of inertia Ii = MR^2 /2 = 140 x 2^2 /2 = 280 kg.m^2
initial angular velocity wi = 3 rad/s
Final moment of inertia If = MR^2 /2 + mr^2
= 280 + 80x2^2 = 600 kg.m^2
Applying angular momentum (Iw) conservation,
Iiwi = Ifwf
280 x 3 = 600 x wf
wf = 1.4 rad/s
B) K = Iw^2 /2 = 280 x 3^2 /2 =1260 J
C) K = 600 x 1.4^2 /2 = 588 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.