15. If I short out a D cell and draw a current of 7 A for 5 s, how many coulombs
ID: 1896642 • Letter: 1
Question
15. If I short out a D cell and draw a current of 7 A for 5 s, how many coulombs of charge move through the circuit? (Points : 1)- 7 C
- 5 C
-7/5 C
-35 C
-5/7 C
16. When a 12 volt car battery is short circuited with a wire, the current drawn from the battery is 100 amperes. The resistance of the wire is (Points : 1)
- Zero
- 0.12 ohms
- 8.33 ohms
- 1200 ohms
- none of the above
17. The energy used by a 100 watt light bulb in 1 hour is (Points : 1)
- 0.01 J
-360,000 J
- 100 J
- 6,000 J
- none of the above
Explanation / Answer
15)q=I*t= -5*7= -35C option d 16) R= V/I = 12/-100 = -.12 17) E= P*t = 100*3600 = -360000J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.