A box of mass m1 = 3.0kg sits on a horizontal frictionless surface. It is connec
ID: 1897039 • Letter: A
Question
A box of mass m1 = 3.0kg sits on a horizontal frictionless surface. It is connected by a cord of negligible mass to a box of mass m2 = 1.0kg. The second box sits on a frictionless inclined plane at an angle teta = 30degrees. The cord connecting the boxes runs over a frictionless pulley of negligible mass. Someone pushes the box horizontally at the top of the incline with a force of magnitude F=2.3N. What is the acceleration of the system and the tension in the connecting cord?
Note: please show all work, that wil help to understand this physics problem.
Explanation / Answer
force = mass * acceleration 2.3= (3+1)*a a= .575 m/s^2 tension in the cord is T 2.3 - T = 3*.575 T = .575 N
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.