The circuit shown in the figure below is connected for 3.50 min. (Assume R1 = 6.
ID: 1897676 • Letter: T
Question
The circuit shown in the figure below is connected for 3.50 min. (Assume R1 = 6.80 ?, R2 = 2.00 ?, and V = 10.0 V.)
(a) Determine the current in each branch of the circuit.
(b) Find the energy delivered by each battery.
The circuit shown in the figure below is connected for 3.50 min. (Assume R1 = 6.80 ?, R2 = 2.00 ?, and V = 10.0 V.) (a) Determine the current in each branch of the circuit. (b) Find the energy delivered by each battery. (c) Find the energy delivered to each resistor. (d) Identify the type of energy storage transformation that occurs in the operation of the circuit.
Explanation / Answer
the middle branch I went up and to the left, right branch I went up and to the left
and down the middle branch using matrices
([12.8,6:6,11]^(-1)*[-4:10])[0.99237:1.45038] amps
Left branch--------Middle branch------------Right branch
- 0.99237-----1.45038+0.99237=2.44275------1.45038
-----------------------direction--------------------------------
-----up-----------------down------------------------up------
b) energy for 3.5 minutes
4 V*0.99237 A*3.5 minutes=13.89318 Joules
10 V*1.45038 A*3.5 minutes=50.7633 Joules or 0.0507633 kJ
c) 6.8 *0.992372 A*3.5 minutes=23.44 Joules
5 *2.442752 A*3.5=104.4 Joules
1 *2.442752 A*3.5=20.88 Joules
3 *1.450382 A*3.5=22.1 Joules
2 *1.450382 A*3.5=14.73 Joules
d) thermal energy
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.