The circuit shown in the figure below is connected for 3.50 min. (Assume R1 = 6.
ID: 1897705 • Letter: T
Question
The circuit shown in the figure below is connected for 3.50 min. (Assume R1 = 6.80 ?, R2 = 2.00 ?, and V = 10.0 V.)
a) Determine the current in each branch of the circuit.
(e) Find the total amount of energy transformed into internal energy in the resistors.
kJ.
Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. ---Select---updown middle branch
Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully. ---Select---updown right branch
Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. ---Select---updown
Explanation / Answer
a) Left Branch: 0.8281 A, down Middle Branch: 0.2688 A, down Right Branch: 1.0969 Up b) P (4 V) = 1.0752 J P (10V) = 10.969 J c) Energy delivered to resistor in order (as asked in the problem) : 4.66 J, 0.361 J, 0.0723 J, 3.6096 J & 2.4046 J d) Chemical Energy to Electrical Energy to Thermal Energy. e) 0.011 kJ
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.