You are standing on the ground at the origin of a coordinate system. An airplane
ID: 1899903 • Letter: Y
Question
You are standing on the ground at the origin of a coordinate system. An airplane flies over you with constant velocity parallel to the x axis and at a constant height of 8.80 103 m. At t = 0, the airplane is directly above you so that the vector leading from you to it is 0 = 8.80 103 m. At t = 30.0 s the position vector leading from you to the airplane is 30 = (6.74 103 + 8.80 103) m as suggested in the figure below. Determine the magnitude and orientation of the airplane's position vector at t = 60.0 sExplanation / Answer
HORIZONTAL DISTANCE COVERED BY PLANE IN 30 SECONDS=6.74103m
VELOCITY OF PLANE=6.74103/30M/SEC.
DISTANCE TRAVELLED IN 60 SECONDS= VELOCITY *TIME=6.74103/30*60M=13.48206m
VERTICAL HEIGHT IS CONSTANT=8.80103m
position vector=13.48206i +8.80103k
magnitude=16.10043m
tan=8.80103/13.48206 is angle that position vector makes with horizontal=33.136 degrees
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.