An electromagnatic wave is traveling in vacuum with frequency 6.5 x 1014 Hz. The
ID: 1901632 • Letter: A
Question
An electromagnatic wave is traveling in vacuum with frequency 6.5 x 1014 Hz. The wave has average total energy density of 4.2 x 10-6 J/m3.(c) What is the maximum electric field of this wave?
Emax = ___________ V/m
(d) What is the rms magnetic field of this wave?
Brms = ___________T
(e) How much energy does a 1.9 m2 flat surface (perpendicular to the wave propagation direction) receive in 13 s?
E = ___________ J
Explanation / Answer
c) E=sqrt(4.2*10^-6/(0.5*8.85*10^-12))= 974.2446 V/m d) B=sqrt(4E-6/(2*pi*4E-7) =1.3T ++> Brms=Bmax/sqrt(2)=0.91T e)Power intensity I = Uc = 4.2E-6*3E8=1.2*10^3 w/m^2 Energy received = t*A*I =13*1.9*1.2*10^3= 2.9640e+04J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.