Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A crate of mass m = 10.1 kg is pulled up a rough incline with an initial speed o

ID: 1901658 • Letter: A

Question

A crate of mass m = 10.1 kg is pulled up a rough incline with an initial speed of vi = 1.57 m/s. The pulling force is F = 107 N parallel to the incline, which makes an angle of theta = 20.7degree with the horizontal. The coefficient of kinetic friction is 0.400, and the crate is pulled d = 4.95 m. How much work is done by the gravitational force on the crate? Determine the increase in internal energy of the crate-incline system owing to friction. How much work is done by the 107-N force on the crate? What is the change in kinetic energy of the crate? What is the speed of the crate after being pulled 4.95 m? Conceptualize The gravitational force does negative work of some tens of joules on the crate. We expect some hundreds of joules of work done by the force on the crate. This force should be larger than the increase in the internal energy of the system and larger than the change in kinetic energy of the crate. We estimate the final speed to be a few meters per second.

Explanation / Answer

a)10.1x9.8x4.95xsin20.7=173.19J b)0.4x10.1x9.8xcos20.7x4.95=183.33J c)107x4.95=529.65J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote