A claw hammer pulls a nail out of a horizontal board. The height is 29 cm. The w
ID: 1902041 • Letter: A
Question
A claw hammer pulls a nail out of a horizontal board.
The height is 29 cm. The width is 5.34 cm. The angle is 28 degrees. There is a single point of contact.
A) If a force of magnitude 219 N is exerted horizontally, find the force exerted by the hammer claws on the nail. Assume that the force the hammer exerts on the nail is parallel to the nail. Answer in units of N. (I know the answer to this part is 1346.995 N)
B) Find the force exerted by the surface on the point of contact with the hammer head. Assume that the force the hammer exerts on the nail is parallel to the nail. Answer in units of N.
Explanation / Answer
(29/5.34)*F = 1189 N = Fv 1) Fn = Fv/cos28° = 1346.99 N 2) Fs = Fn = 1346.99 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.