Suppose the three resistors in this circuit have the values R 1 = 8.26 ohms , R
ID: 1902066 • Letter: S
Question
Suppose the three resistors in this circuit have the values R 1 = 8.26 ohms , R 2 = 6.36 ohms , and R 3 = 14.6ohms , and that the emf of the batteries are E 1 = 16.8V and E 2 = 11.4V . The current is moving clockwise, calculate the magnitude of the current.
Suppose the three resistors in this circuit have the values R 1 = 8.26 ohms , R 2 = 6.36 ohms , and R 3 = 14.6ohms , and that the emf of the batteries are E 1 = 16.8V and E 2 = 11.4V . The current is moving clockwise, calculate the magnitude of the current.Explanation / Answer
i=(16.8+11.4)/(8.26+6.36+14.5) = 0.968 A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.