A object of mass 3.00 kg is subject to a force Fx that varies with position as i
ID: 1902898 • Letter: A
Question
A object of mass 3.00 kg is subject to a force Fx that varies with position as in the figure below.
(a) Find the work done by the force on the object as it moves from x = 0 to x = 2.00 m
J
(b) Find the work done by the force on the object as it moves from x = 5.00 m to x = 8.00 m
J
(c) Find the work done by the force on the object as it moves from x = 10.0 m to x = 15.0 m.
J
(d) If the object has a speed of 0.500 m/s at x = 0, find its speed at x = 5.00 m and its speed at x = 15.0 m.
Explanation / Answer
work done is area under the F x graph so a)1/2*2*1=1J b)3*3=9J c)1/2*5*3=7.5J d)work done = change in kinetic energy ==>1/2*(v2^2-0.5^2)3*=1/2*5*3==>V=2.29M/SEC TOTAL AREA=1/2*5*3+5*3+1/2*5*3==>30=1/2*3*(V2^2-0.5^2)==>v=4.5m/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.