Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A small block of mass m = 230 g is released from rest at point along the horizon

ID: 1902978 • Letter: A

Question

A small block of mass m = 230 g is released from rest at point along the horizontal diameter on the inside of a frictionless, hemispherical bowl of radius R = 29.5 cm as shown in the figure below.




(a) Calculate the gravitational potential energy of the block-Earth system when the block is at point relative to point . J


(b) Calculate the kinetic energy of the block at point . J


(c) Calculate its speed at point . m/s


(d) Calculate its kinetic energy when the block is at point . J


(e) Calculate the potential energy when the block is at point . J



Explanation / Answer

a) when at B: gravitational potential energy = -mgR = -0.665 J b) when at B: KE = 0.665J c) when at B : v=2.404m/s d) when at C: KE = 0.2218J e) when at C: potential energy = 0.4433 J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote