A small block of mass m = 255 g is released from rest at point along the horizon
ID: 1902979 • Letter: A
Question
A small block of mass m = 255 g is released from rest at point along the horizontal diameter on the inside of a frictionless, hemispherical bowl of radius R = 33.5 cm as shown in the figure below. (a) Calculate the gravitational potential energy of the block-Earth system when the block is at point relative to point . (b)Calculate the kinetic energy of the block at point (c) Calculate its speed at point . (d) Calculate its kinetic energy when the block is at point . (e) Calculate the potential energy when the block is at point .Explanation / Answer
a) when at B: gravitational potential energy = -mgR = -0.665 J b) when at B: KE = 0.665J c) when at B : v=2.404m/s d) when at C: KE = 0.2218J e) when at C: potential energy = 0.4433 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.