A speedboat with a length of 10.2m and a mass of 227.0 kg is negotiaging a circu
ID: 1903193 • Letter: A
Question
A speedboat with a length of 10.2m and a mass of 227.0 kg is negotiaging a circular turn (radius = 34.0 m) around a buoy. During the turn, the engine causes a net tangential force of magnitude 533.0 N to be applied to the boat. The intial speed of the boat going into the turn is 5.0 m/sec. 1) What is the tangential acceleration of the boat, 2 sec into the turn? aT = m/sec2 2) What is the tangential velocity of the boat, 2 sec into the turn? vT = m/sec 3) What is the centripetal acceleration, 2 sec into the turn? acen = m/sec2 4) What is the total acceleration, 2 sec into the turn? a = m/sec2Explanation / Answer
1)Tangential acceleration=F/m=2.348m/s2
2)Tangential velocity=u+at=9.70m/s
3) centripetal acceleration=v2/r=2.765m/s2
4)Total acceleration=sqrt(2.7652+2.3482)=3.63m/s2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.