A pitcher throws a 0.12-kg baseball toward the batter so that it crosses home pl
ID: 1903737 • Letter: A
Question
A pitcher throws a 0.12-kg baseball toward the batter so that it crosses home plate horizontally and has a speed of 42 m/s just before it makes contact with the bat. The batter then hits the ball straight back at the pitcher with a speed of 47 m/s. Assume the ball travels along the same line leaving the bat as it followed before contacting the bat. (Take toward the pitcher as the positive direction.) (a) What is the magnitude of the impulse delivered by the bat to the baseball? NExplanation / Answer
(a) he magnitude of the impulse delivered by the bat to the baseball = change in momentum = m(v2 -v1) = 0.12(47-42) = 0.6 N.s (b) Impulse = F x t F is the average force exerted by bat. t is the time. => 0.6 = F x 0.0052 => F = 115.38 (c) Fav/mg = 115.38/0.12x9.81 = 98.0
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.