Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Suppose the race car now slows down uniformly from 57.0 m/s to 24.0 m/s in 4.20

ID: 1904788 • Letter: S

Question

Suppose the race car now slows down uniformly from 57.0 m/s to 24.0 m/s in 4.20 s to avoid an accident, while still traveling a circular path 3.80 102 m in radius. (a) Find the magnitude of the centripetal acceleration when the speed is 40.0 m/s. ____m/s2 (b) Find the angular speed when the speed is 40.0 m/s. _____rad/s (c) Find the magnitude of the tangential acceleration when the speed is 40.0 m/s. _____m/s2 (d) Find the magnitude of the total acceleration when the speed is 40.0 m/s. _____m/s2

Explanation / Answer

a) centripetal acceleration = v^2/r = 40^2/(3.8E2)=4.21 b) w = v/r = 40/3.8E2=0.105 rad/s c) v = v0 + at 24 = 57 + a * 4.2 a=-7.86 d) a = sqrt ( 4.21^2 + 7.86^2)=8.92

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote