A 350kg piano slides 3.7m down a 33^\\circ incline and is kept from accelerating
ID: 1905037 • Letter: A
Question
A 350kg piano slides 3.7m down a 33^circ incline and is kept from accelerating by a man who is pushing back on it parallel to the incline (see the figure(Figure 1) ). The effective coefficient of kinetic friction is 0.32.Part A Calculate the force exerted by the man. Express your answer using two significant figures.
Part B Calculate the work done by the man on the piano. Express your answer using two significant figures.
Part C Calculate the work done by the friction force. Express your answer using two significant figures.
Part D Calculate the work done by the force of gravity. Express your answer using two significant figures.
Part E Calculate the net work done on the piano.
Explanation / Answer
a)Force exerted by man=mgSin-mgCos=947.6N
b)Work done by man=F.d=-3500J (- because force and displacement are opposite)
c)Work done by friction=mgCos*d=-3400J (- because force and displacement are opposite)
d)Work done by gravity=mgdSin=6900J
e)Net work done=Work done by man+Work done by friction+Work done by gravity=0
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.