Two blocks of masses m and 3m are placed on a frictionle Two blocks of masses m
ID: 1905603 • Letter: T
Question
Two blocks of masses m and 3m are placed on a frictionle
Two blocks of masses m and 3m are placed on a frictionless, , horizontal surface. A light spring is attached to the more massive block, and the blocks are pushed together with the spring between them as shown in the figure below. A cord initially holding the blocks together is burned; after that happens, the block of mass 3m moves to the right with a speed of Vector v 3m = 1.50 m/s.
(a) What is the velocity of the block of mass m? (Assume right is positive and left is negative.) ________________m/s ????
(b) Find the system's original elastic potential energy, taking m = 0.320 kg. _____________J ????
Two blocks of masses m and 3m are placed on a frictionle Two blocks of masses m and 3m are placed on a frictionless, , horizontal surface. A light spring is attached to the more massive block, and the blocks are pushed together with the spring between them as shown in the figure below. A cord initially holding the blocks together is burned; after that happens, the block of mass 3m moves to the right with a speed of Vector v 3m = 1.50 m/s. (a) What is the velocity of the block of mass m? (Assume right is positive and left is negative.) ________________m/s ???? (b) Find the system's original elastic potential energy, taking m = 0.320 kg. _____________J ????Explanation / Answer
a)
m v = -3m * 1.5
v = -4.5 m/s
b)
0.5 * (0.320*4.5*4.5 + 3*0.320*1.5*1.5) = 4.32 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.