A tunnel of length L = 193 m, height H = 7.7 m, and width 10 m (with a flat roof
ID: 1906580 • Letter: A
Question
A tunnel of length L = 193 m, height H = 7.7 m, and width 10 m (with a flat roof) is to be constructed at distance d = 78 m beneath the ground. (See the figure.) The tunnel roof is to be supported entirely by square steel columns, each with a cross-sectional area of 1230 cm2. The mass of 1.0 cm3 of the ground material is 3.0 g. (a) What is the total weight of the ground material the columns must support? (b) How many columns are needed to keep the compressive stress on each column at one-half its ultimate strength?
Explanation / Answer
vol = 10*78*193 = 150540 m^3 = 150540000000cm^3 mass = 3*150540000000g = 451620000000g = 451620000kg force of this mass = 451620000*9.8 = 4425876000N area of col = 1230cm^2 = .123m^2 P = F/A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.