Two skydivers are holding on to each other while falling straight down at a comm
ID: 1906709 • Letter: T
Question
Two skydivers are holding on to each other while falling straight down at a common terminal speed of 55.9 m/s. Suddenly, they push away from each other. Immediately after separation, the first skydiver (who has a mass of 94.8 kg) has the following velocity components (with "straight down" corresponding to the positive z-axis): v1,x = 5.93 m / s v1,y = 3.75 m/s v1,z = 55.9 m / s What are the x- and y-components of the velocity of the second skydiver, whose mass is 57.7 kg, immediately after separation? v2,x = v2,y = What is the change in kinetic energy of the system?Explanation / Answer
Change in kinetic energy is due to the horizontal components.
KE=0.5*94.8*(5.932+2.752)+0.5*57.7*(9.742+6.162)=5857J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.