You will be my hero if you could answer this question. I will rate right away!!
ID: 1907054 • Letter: Y
Question
You will be my hero if you could answer this question. I will rate right away!! Thank you sooo much
A purple beam is hinged to a wall to hold up a blue sign. The beam has a mass of mb = 6.5 kg and the sign has a mass of ms = 16.3 kg. The length of the beam is L = 2.56 m. The sign is attached at the very end of the beam, but the horizontal wire holding up the beam is attached 2/3 of the way to the end of the beam. The angle the wire makes with the beam is ? = 30.9.
1) What is the tension in the wire?
2) What is the net force the hinge exerts on the beam?
3) The maximum tension the wire can have without breaking is T = 894.0 N.
Explanation / Answer
a)
the angle of the horizontal line = 30.9
angle of the forces = 90 - 30.9
= 59.1°
F = T / cos59.1
mb * g * sin 59.1 * 2.56/2 + ms * g * sin 59.1 * 2.56 = T * 2/3 * 2.56 / cos 59.1
6.5 * 9.81 * sin(59.1°) * 2.56 / 2 + 16.3 * 9.8 * sin(59.1°) * 2.56 = T * 2 * 2.56 * cos(59.1°) / 3
solve forT
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.