Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An automobile battery has an emf of 12.60 V and an internal resistance of 0.078

ID: 1907781 • Letter: A

Question

An automobile battery has an emf of 12.60 V and an internal resistance of 0.078 0?. The headlights together have an equivalent resistance of 3.800 ? (assumed constant). (a) What is the potential difference across the headlight bulbs when they are the only load on the battery? (Give your answer to four significant figures.) _______________ V (b) What is the potential difference across the headlight bulbs when the starter motor is operated, requiring an additional 35.0 A from the battery? (Give your answer to four significant figures.) _______________v

Explanation / Answer

(a) Total resistance in circuit = 3.80 + 0.078 = 3.878 ohms Voltage across 3.5 ohms = 12.6 V(3.80) / (3.878) Voltage across headlights = 12.34 V (b) The additional voltage drop across the battery internal resistance is: V = (35A)(0.078 ohms) = 2.73 V Therefore, the headlight voltage is now = 12.34 V - 2.73 V = 9.61 V

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote