A crate with mass 110.0 kg is being pulled up a ramp with a constant speed of 1.
ID: 1907878 • Letter: A
Question
A crate with mass 110.0 kg is being pulled up a ramp with a constant speed of 1.50 m/s by a black with a mass of 60.0 kg. The crate and block are connected by a massless rope that cannot be stretched. The pulley is frictionless and massless. At the instant shown in the figure below, the block has a height h = 2.00 m above the ground. The incline makes an angle of 25 degrees with respect to the ground. figure posted below questions. A. Explain why the tension in the rope does no work on the block-crate-earth system. B. Just before the block reaches the ground, how much of the energy of the system has been converted to thermal energy?C. What is the coefficient of kinetic friction between the crate and the ramp? D. How much farther will the crate go up the ramp once the block has reached the ground? Assume the collision of the block with the ground is completely inelastic.Explanation / Answer
a) friction does no work because friction always opposes the motion, and the motion of crate is in opposite direction of the friction force....also, there is no concept of negative work...hence friction does no work as there is no motion in the direction of friction... All the potential energy change will be converted into thermal energy, as the velcity is constant, which implies there is no net force...also change in kinetic energy is zero...so...all the potential energy is lost to friction....Hence total enegy coverted to thermal energy = mgh = (110 + 60) * 9.81 * 2 = 3.335 kJ c)110 g sin 25 + uk * 110 g cos 25 = 60 g solving this we get...uk = 0.135 d) block will go upward because of the initial velocity that it has... = 1.5 m/s net down the incline force on block = 110 g sin 25 + uk * 110 g cos 25 = 60 g so acceleration = 60 g / 110 = 5.35 m/s^2 Now v^2 - u^2 = 2 a s 0 - 2.25 = 2 * -5.35 * s s = 0.21 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.