A crate of mass 80 kg is held in the postion shown. Determine ( a ) the moment p
ID: 2128433 • Letter: A
Question
A crate of mass 80 kg is held in the postion shown. Determine (a) the moment produced by the weight W of the crate about E, (b) the smallest force applied at A that creates a moment of equal magnitude and opposite sense about E, (c) the magnitude, sense, and point of application on the bottom of the crate of the smallest vertical force that creates a moment of equal magnitude and opposite sense about E.
I know the correct answers: (a) 196.2 N*m i. (b) 321 N b 35.0 degrees. (c) 231 N x at point D.
I'll give you the pts if I can clearly follow your steps
Explanation / Answer
a) moment = force * distance in perpendicular direction = mg*(0.85-0.6) = 80g*0.25 = 196.2 N-m
b)let force be F in direction x degrees
moment due to F = moment atE = 196.2
Distance AE^2 = (1.2-0.85)^2 + 0.5^2 , so AE = 0.61
For F to be minimum distance should be maximum,
so distance should be 0.61
so F*0.61 = 196.2, so F = 321 N
for distance to be 0.61, foce should be applied in the direction normal to AE line,
so tan x = 0.35/0.5
so x = 34.99 = 35 degrees with horizontal
c)Let force be F
F*distance = moment at E = 196.2
so F*0.85 = 196.2
so F = 231 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.