Two objects, of masses m1 = 530.0 g and m2 = 555.9 g, are connected by a string
ID: 1908085 • Letter: T
Question
Two objects, of masses m1 = 530.0 g and m2 = 555.9 g, are connected by a string of negligible mass that passes over a pulley with frictionless bearings. The pulley is a uniform 55.0-g disk with a radius of 3.84 cm. The string does not slip on the pulley. (a) Find the accelerations of the objects. (b) What is the tension in the string between the 530.0-g block and the pulley? (Round your answer to four decimal places.) What is the tension in the string between the 555.9-g block and the pulley? (Round your answer to four decimal places.) By how much do these tensions differ? (Round your answer to four decimal places.) (c) What would your answers be if you neglected the mass of the pulley? Acceleration? Tension?Explanation / Answer
After the masses have each moved a distance h, the changes in gravitational potential energy are
U1 =-m1gh
U2 =m2gh
Since mechanical energy is conserved,
U+K=0
The mechanical energy of the system includes the kineticenergies of three objects: the two masses and the pulley.All start with zero kinetic energy, so
K=(1/2)(m1+m2)V2+(1/2)I2
-m1gh+m2gh+(1/2)(m1+m2)V2+(1/2)I2=0
m1gh =m2gh+(1/2)(m1+m2)V2+(1/2)I2
I=(1/2)mr2 ,=V/r
m1gh =m2gh+(1/2)(m1+m2)V2+(1/2)(1/2)mr2(V/r)2
V=[(2gh(m2-m1)/(m1+m2+(1/2)m)]
1)acceleration a=V2/2h
a=(m2-m1)g/(m1+m2+(1/2)m) =(555.9-530)*9.81/(555.9+530+(1/2)*55) =0.228m/s or 22.8cm/s
2)T1 =m1(g+a) =530*10-3(9.81+0.228) =5.3201N
T2 =m2(g-a) =555.9*10-3(9.81-0.228) =5.3266N
T =T2-T1 =5.3266-5.3201 =0.0065 N or 6.5mN
C)if mass of pulley is neglected means i.e m=0
a=(m2-m1)g/(m1+m2) =(555.9-530)*9.81/(555.9+530) =0.234m/s2 or 23.4cm/s2
T=T1 =T2 =m1(g+a) =530*10-3(9.81+0.234) =5.32 N
so T =0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.