Two objects, of masses m1 = 520.0 g and m2 = 525.3 g, are connected by a string
ID: 1506666 • Letter: T
Question
Two objects, of masses m1 = 520.0 g and m2 = 525.3 g, are connected by a string of negligible mass that passes over a pulley with frictionless bearings. The pulley is a uniform 50.5-g disk with a radius of 4.36 cm. The string does not slip on the pulley. (a) Find the accelerations of the objects. Incorrect: Your answer is incorrect. m/s2 (b) What is the tension in the string between the 520.0-g block and the pulley? (Round your answer to four decimal places.) N What is the tension in the string between the 525.3-g block and the pulley? (Round your answer to four decimal places.) N By how much do these tensions differ? (Round your answer to four decimal places.) N (c) What would your answers be if you neglected the mass of the pulley? acceleration m/s2 tension N
Explanation / Answer
force equation of masses and pulley are
m2 * g - t2 = m2 * a
0.5253 * 9.8 - t2 = 0.5253 * a
t1 - m1 * g = m1 * a
t1 - 0.52 * 9.8 = 0.52 * a
t2 - t1 = I * a / r
t2 - t1 = 0.5 * 0.0505 * 0.0436^2 * a / 0.0436
on solving we'll get
t1 = 5.12181 N
t2 = 5.12187 N
a = 0.0496368 m/s^2
acceleration = 0.0496368 m/s^2
tension between 520 g block and pulley = 5.12181 N
tension between 523 g block and pulley = 5.12187 N
tension differ by = 5.12187 - 5.12181
tension differ by = 0.00006 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.